Řeknete si, jak se dá hýčkat město? Co to zase ten Horký vymýšlí? A možná si budete už docela ťukat na čelo, když řeknu, že chci Přerovu dopřát akupunkturu, tedy tu urbanistickou.
Pojďme se ale společně podívat, co to vlastně je. Jedná se o oblíbený terminus technicus, který vtipně vystihuje, že město se dá léčit malými, přesně cílenými zásahy. Na podobném principu byl před několika lety spuštěn projekt Městské zásahy, které hledají právě bolavá místa měst a navrhují jejich léčbu přesným zásahem. Zrovna teď probíhají ve Zlíně. Mnohdy jde o jednoduchá řešení, jen se nad nimi musí někdo zamyslet: odstranit dlouhodobě zavazející zábradlí, vydláždit zablácenou zkratku, kterou denně používají stovky lidí, vysadit alej tam, kde bychom uvítali stín stromů nebo postavit autobusovou zastávku v místě, kde má smysl.
Urbanistická akupunktura je při současném zadlužení města totiž pravděpodobně jediná cesta, kterou se budeme moci v Přerově ubírat. Nebojme se ale poděkovat oblíbené ODS a ještě oblíbenější ČSSD za tento dluh, možná se právě díky němu odkloníme od zbytných megainvestic a začneme se zamýšlet nad detaily každodenního života.
Podobně to dělal od 80. let Oriol Bohigas , barcelonský urbanista, odborný zástupce rady pro městské plánování a vedoucí „rekonstrukce Barcelony“ v moderní město. Začal systematicky řešit drobnými projekty veřejná prostranství, budovy, kulturní objekty, které by posloužily všem obyvatelům. Věnoval se stávajícímu městu namísto jeho neustálému rozpínání. Kvalita nahradila kvantitu.
Způsobů a možností, jak hýčkat město k většinové spokojenosti je více, a my je známe. Jsou k tomu ale potřeba tvůrčí a odvážní lidé. Pojďme společně Přerov hýčkat. Hýčkejme Přerov!
Ing. arch. Jan Horký,
Společně pro Přerov
Publikováno v Přerovském deníku 28.3.2014