Proč Přerov nevzkétá

Publikováno v Přerovských listech 6/2012

Jak jsme avizovali v předchozím vydání Přerovských listů, koalice Společně pro Přerov předložila na dubnovém zastupitelstvu záměr na vyhlášení soutěže s pracovním názvem „Rozkvetlé město.“ V ní měli být oceněni občané, kteří svým dílem přispívají ke kvetoucímu městu, a to jak na předzahrádkách, balkonech či jen pěkně udržovaným kvetoucím truhlíkem před oknem.

Záměr zastupitelstvo nechválilo. Pro záměr hlasovalo 14 zastupitelů, 7 se zdrželo a 11 nehlasovalo. Znamená to tedy, že 18 zastupitelů nemá názor? Že se nedokáže jednoznačně vyjádřit, zdali si tato drobná, ale důležitá činnosti zaslouží podporu a uznání či nikoli?

Osobně jsem měl pocit, že mnozí zastupitelé si návrhy, o kterých hlasovali, ani nečetli. Mrzí mě, když z úst
náměstka primátora Kulíška zazní, že dle něj je rozkvetlá předzahrádka na obrázku (viz dubnové vydání Přerovských listů) kýč. Mrzí mě jeho omezená představivost, když si „nedovede představit, že by občané sami začali zeleň před svým domem upravovat“. Mrzí mě, když jako náměstek pro koncepci a strategický
rozvoj nerozumí důležitosti detailů pro tvorbu živého městského prostředí a přínos vidí převážně v megaprojektech, jako je třeba přesun radnice. Ne, kvalita života ve městě začíná právě od detailu lidského měřítka, od příležitostí lidí potkávat se ve veřejném prostoru – třeba i při péči o předzahrádku, nebo při nákupu na trzích v centru, které také iniciovalo Společně pro Přerov.

Rozkvétající jarní předzahrádka v Přerově (8.5.2012), foto: archiv autora
Rozkvétající jarní předzahrádka v Přerově (8.5.2012), foto: archiv autora

Proč by vlastně mělo město podpořit soutěž oceňující kvalitu zeleně, kterou (spolu)vytváří jeho občané? K vysvětlení mohou dost dobře posloužit pasáže ze stanovisek odborů magistrátu k neschválenému
návrhu:
Odbor koncepce a strategického rozvoje:
„Pokud dojde ke kultivované úpravě prostranství, jistě to bude zajímavý a pozitivní městotvorný prvek.“

Odbor sociálních věcí a školství:
„Vhodně zvolenou osvětou a správnou organizací může být dosaženo nejen zkrášlení veřejných prostranství, ale díky společné účasti obyvatel na tvorbě osobitého charakteru svého okolí vzniká mezi nimi nová kvalita vztahů. Obyvatelé v takových lokalitách mezi sebou častěji komunikují, váží si svého prostředí a mj. prohlubují kladný vztah ke „své části města” i u nejmladší generace.“

Odbor správy majetku a komunálních služeb:
„V současné době lze ještě nalézt lokality, kde se obyvatelé domu starají o drobné plochy při vstupech do
domu. Tyto plochy oživují jednotvárnost sídlištní zeleně.“
Ve stanoviscích odborů magistrátu nezaznívají tedy argumenty proti vyhlášení takové soutěže. Byla tedy omezená představivost pana náměstka důvodem, proč nebyl návrh podpořen ani ostatními zastupiteli?
To, že by soutěž „rozkvetlé město“ nebyla přerovskou zvláštností, ale běžně pořádanou aktivitou ilustruje i množství měst České republiky, která tuto soutěž již léta organizují. V Moravské Třebové je dokonce její organizace součástí náplní činnosti tamního odboru rozvoje! A to nemluvíme o mezinárodním
ocenění „Evropská kvetoucí sídla“.
Nenechme se ale zastavit omezenou představivostí některých zastupitelů a vytvářejme i dále podmínky pro kvalitní život v Přerově. Neboť dokonalost pohody městského bydlení je skutečně v jeho maličkostech, a přitom maličkost květinového balkónu není dokonalost.

Jan Horký, Společně pro Přerov

Komentáře

x

Author: admin