Volební strana Společně pro Přerov, koalice politických stran Věci veřejné, Strana zelených a Nezávislá volba děkuje svým voličům, že ji podpořili a zároveň považuje za svou povinnost seznámit je s následujícími fakty:
Očista přerovské radnice se nepovedla, „změna více než si myslíte“, nebude. ČSSD a ODS s nepochopitelnou podporou TOP 09 a KDU-ČSL bude další čtyři roky pokračovat v uspokojování především osobních a skupinových zájmů. Správa Přerova se stane pro jejich cíle pouze prostředkem. Skutečným vítězem voleb v Přerově, jak říkají sami občané, se stala Přerovská stavební společnost, nikoliv přání občanů zastavit prorůstání byznysu a politiky.
Do zastupitelstva tak postoupili kandidáti, kteří neskýtají žádné záruky odpovědných správců města Přerova. Také Radu města ovládnou uvedené politické strany bez ohledu na požadavek poměrného zastoupení všech, kteří ve volbách uspěli. Ani v této situaci však nesmíme podléhat beznaději, či dokonce chuti defenestrace. Naopak, tato situace by měla vést ještě k důraznější opozici a k viditelnějšímu zájmu o věci veřejné u přerovských občanů.
Při koaličních jednáních jsme se soustředili důsledně a principiálně na celoměstské problémy s tím, že budou svěřeny rozhodným a důvěryhodným osobnostem a ne neznámým lidem, jejichž zvolení je pouhým produktem marketingové manipulace. Političtí soupeři tvrdí, že příčinami krachu jednání byla křehkost koalice s 18 mandáty, to, že jsme jednali tvrdě, či, že jsme zvláštní lidé. Je to naprostá lež, manipulace s fakty a především výraz vlastní frustrace, zejména zástupců ODS a TOP 09 z toho, že narazili na zdatného soupeře.
Poslední vyjednávací den jsme si neporozuměli v mnoha věcných problémech, např.:
- další podpora letiště Přerov – byli jsme proti podpoře
- přesun radnice na Horní náměstí – byli jsme proti přesunu
- prodej strategických pozemků na nám TGM – byli jsme proti prodeji
- řešení Škodovy ulice – kritizovali jsme naprosto neprůhledný způsob řešení
- rozdílný názor na úroveň práce tajemníka magistrátního úřadu
Kritická situace nastala v okamžiku, kdy jsme vznesli otázku, jaké si jednající partneři nárokují personální pozice uvolněných zastupitelů? Okamžitá odpověď zástupců ODS zněla: “Primátora a dva náměstky“. Naše odpověď :“Při rovnosti mandátů 6:6, máme stejný požadavek.“ Krátce na to jsme se rozloučili. Druhý den jsme obdrželi telefonickou zprávu: „Koaliční jednání s vámi končíme.“
Jednání probíhala také se sociálními demokraty. Odmítli jsme jako primátora Jiřího Lajtocha, a to zejména z následujících důvodů: Nesouhlasíme s kumulací jeho politických funkcí a odmítáme podporovat člověka, který místo usilovné práce pro město funguje jako celebrita bez odpovědnosti. O jeho fatální nečinnosti hovoří fakta: alarmující stěhování obyvatel z města v posledních letech, katastrofální dopravní situace, neprůhlednost veřejných zakázek i sliby nápravy pouze před volbami.
Chceme všechny občany města Přerova ubezpečit, že budeme tvrdá, ale konstruktivní opozice. Svoji tvář nezměníme. Soustředíme se především na zlepšení dopravy, efektivitu práce úřadu, nakládání s městským majetkem a hlavně na průhlednost a transparentnost veřejných zakázek. Samozřejmě nenecháme stranou možné střety zájmů, či možné koruptivní signály.
Vážení spoluobčané, v této práci spoléháme na Vaši aktivitu a pomoc.
A jako první chceme vyvolat širokou diskuzi a petiční hnutí, zda radnice na náměstí TGM nebo na Horním náměstí! Věříme, že bez ohledu na Vaši politickou příslušnost a dílčí rozdíly v názorech na problémy Přerova, podpoříte úsilí zastupitelů volební strany Společně pro Přerov správu města vyléčit.
Děkujeme.
Vladimír Puchalský, Richard Šlechta, Tomáš Tužín, Helena Netopilová, Alice Beranová, Martin Kolařík, Anna Pospíšilová, Adin Vyhlídka, Martin Čechál, Eva Mádrová, Eduard Hrubý, Jiří Kohout, Zdeněk Schenk, Marta Jandová, Vilém Školoud